• Администратор
  • 08.04.2019
  • 0

نگرانی جامعه همسود از تحرکات داعش در مرز افغانستان و تاجیکستان

پارس تودی – رییس کمیته اجرایی کشورهای مستقل مشترک المنافع (جامعه همسود) گفت: تلاش داعش برای کنترل شمال افغانستان و مرز تاجیکستان نگران‌کننده است.

سرگئی لیبید اف در نشست کمیته فرماندهان ستادهای کل نیروهای مسلح کشورهای مستقل مشترک المنافع در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان افزود: ضرورت تلاش کشورهای عضو همسود برای حفظ صلح و تامین توسعه پایدار، امروزه اهمیت ویژه ای کسب کرده است.

رئیس کمیته اجرایی همسود همچنین تاکید کرد، اجرای طرح های مربوط به نصب سیستم دفاع موشکی آمریکا در لهستان و جمهوری چک  و حضور تجهیزات نظامی آن کشور در اروپای غربی و جنوب شرقی در مرزهای خارجی جامعه همسود تنش ایجاد می کند.

نمایندگان جمهوری آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان در نشست کمیته فرماندهان ستاد های کل نیروهای مسلح جامعه همسود در دوشنبه حضور داشتند.

اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع (جامعه همسود) در سال 1991 و با هدف گردهم آوردن 15 کشور شوروی تاسیس شد و درحال حاضر جمهوری آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان عضو آن هستند.

آسیب پذیری کشورهای آسیای مرکزی در برابر تروریسم

کشورهای آسیای مرکزی آسیب­ پذیری بالایی نسبت به خطر تروریسم دارند؛ چرا که از یک سو این کشورها با قرار گرفتن در معرض کشور افغانستان همواره این خطر را احساس می کنند که فشار گسترده ای از سوی گروه‌های ستیزه­ جو برروی مرزهای آنها وجود دارد.

همچنین بی­ ثباتی موجود در افغانستان تبعات امنیتی مضاعفی همچون قاچاق مواد مخدر و انسان را نیز در پی دارد که خود به فشار امنیتی بیشتر برروی این کشورها می­ انجامد.

از سوی دیگر کشورهای آسیای مرکزی خود از وجود جمعیت بالقوه ای رنج میبرند که نشان داده است از آمادگی لازم برای پیوستن به جنبش های افراطی برخوردار است. همچنانکه چندین هزار نفر در طول سالهای گذشته از آسیای مرکزی به سوریه و عراق رفتند و به گروه تروریستی تکفیری داعش پیوستند.

پیش از این نیز بخشی از جریانهای آسیای مرکزی همکاری نزدیکی با طالبان داشتند؛ امری که همواره مورد نگرانی کشورهای آسیای مرکزی بود.

حال وجود گروه تروریستی داعش با توجه به خشونت و تاکتیک های این گروه میتواند یک تهدید جدی علیه این کشورها باشد؛ تهدیدی که به نظر نمیرسد پاسخ آن در اقدامات انفرادی نهفته باشد.

از این رو این نکته ضروری است که کشورهای آسیای مرکزی و به طور خاص کشورهای هم مرز با افغانستان و کشورهای حوزه دره فرغانه درک کنند که بهترین پاسخ به این نگرانی ها، توجه به تجربیات موفق منطقه ای مبارزه با تروریسم است.

تجربه ای که جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان طولانی مبارزه با تروریسم در سطح منطقه کسب کرده است و میتواند آن را در اختیار کشورهای آسیای مرکزی قرار دهد تا از این طریق همکاری و همگرایی در کنار صلح و ثبات در منطقه افزایش بیابد.

Поделиться новостью с друзьями:


نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

App Banner