• Администратор
  • 18.04.2019
  • 0

در ملاقات مسکو مسئله عفو مهاجران ناروشن باقی ماند

روئسای جمهور روسیه و تاجیکستان در نشست خبری در پایان مذاکرات از باب عفو مهاجران تاجیک در روسیه حرف مشخصی نزدند.

هرچند در خبر رسمی مرکز مطبوعات پریزدنت تاجیکستان به قسماً حل شدن این مشکل اشاره‌ شده است.

 در بیانیه مرکز مطبوعات آمده است: «امامعلی رحمان پیشنهاد کرد نسبت تعدادی از شهروندان تاجیکستان که با سبب‌های گوناگون اقامت‌ ایشان در روسیه منع گردیده، عفو اعلام شود».

این منبع می‌گوید که ولاديمر پوتین، رئیس جمهور روسیه این پیشنهادرا پذیرفته است.

به اطلاع وزارت کار و شغل اهالی تاجیکستان 200 هزار نفر از تاجیکان از قلمرو روسیه اخراج و حق بازگشت و فعالیت در این کشوررا ندارند.

خود پوتین در نشست خبری در کاخ کرملین روز 17 آوریل “از فراهم بودن شرایط مساعد برای فعالیت و اقامت مهاجران کاری تاجیک و اهل خانواده آنها” صحبت کرد.

وی گفت که در روسیه 1 میلیون و 200 هزار نفر مهاجر تاجیک مشغول کار بوده و به کشور خود به مقدار خیلی زیاد مبلغ ارسال می‌کنند.

 این در حالیست که رئیس جمهور تاجیکستان تعداد مهاجران تاجیک در روسیه‌را در سال گذشته 480 هزار نفر ارزیابی کرد و گفت که “این رقم نسبت به ده‌ساله قبل 50 درصد کاهش‌را نشان می‌دهد”.

 در جریان دیدار رسمی امامعلی رحمان از روسیه میان این دو کشور در بخشهای مختلف 17 سند همکاری امضا گردید.

همچنین، ولاديمر پوتین گفت که روسیه تصمیم دارد در تاجیکستان 5 مدرسه برای روس‌زبان‌ها بنیاد گردد.

رئیس جمهور روسیه به افزایش تبادل کالا میان روسیه و تاجیکستان در سالهای اخیر تأکید کرده گفت که در سال 2018 این رقم 25 درصد یا 1 میلیارد دلاررا تشکیل داده است.

 تاجیکستان عمدتاً به روسیه محصولات کشاورزی صادر می‌کند. طبق اطلاع رسمی، سال گذشته میزان صادرات محصولات کشاورزی به روسیه 40 درصد افزایش داشده است.

 در همین حال، سرگی شایگو، وزیر دفاع‌ روسیه خواستار تحکیم بیشتر پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان شده است. به گفته وی، پایگاه نظامی روسیه در نزدیک مرز تاجیکستان و افغانستان قرار دارد و طبق معلومات اکتشافی تعداد زیاد جنگیان از سوریه به شمال افغانستان آمده‌اند.

Поделиться новостью с друзьями:


نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

App Banner