Рӯзнома зиёд, "Тоҷикистон" яктост!

امامعلی رحمان میرزیایف‌را به تاجیکستان دعوت کرد

رئیس جمهوری تاجیکستان از رئیس جمهوری ازبکستان دعوت کرد که در زمان برایش موافق ضمن یک سفر رسمی به تاجیکستان تشریف آرد. این دعوت به خوشنودی پذیرفته شد.

 این نکته در جریان دیدار امامعلی رحمان با شوکت میرزیایف، رئیس جمهوری ازبکستان که 28 نوامبر در حاشیه‌ ملاقات دوم مشورتی سران دول آسیای مرکزی در شهر تاشکند صورت گرفت، تأکید گردید.

 پریزدنت جمهوری تاجیکستان پس از شرکت در اجلاس نوبتی شورای امنیت دسته‌جمعی سازمان عهدنامه امنیت دسته‌جمعی در شهر بشکیک به تاشکند آمد.

 در جریان ملاقات مجموع وسیع مسائل همکاری دو کشور،  نظیر مسائل تجارت و اقتصاد، نقلیات، فرهنگی و معارف مورد محاکمه قرار گرفت.

 سفر نخستین شوکت میرزیایف، پریزدنت ازبکستان به تاجیکستان 9 مارس سال 2018 انجام شده بود. در جریان سفر، به قول مقامات، تاریخی میرزیایف به دوشنبه 27 سند و سازشنامه امضا گردید که از جمله به شهروندان دو کشور حق داد، بدون ویزا تا  30 روز به قلمرو یکدیگر عبور و مرور کنند.

 ماه آگوست سال 2018 امامعلی رحمان با سفر دولتی وارد تاشکند شد. در جریان این سفر اسنادی امضا شدند که مناسبت‌های دوجانبه‌را کاملاً نو کرده و در همه سمتها همکاریها راهندازی شدند.

 همچنین، در شهر تاشکند سازشنامه شریکی استراتژی با ازبکستان امضا شده و از جانب پارلمان تاجیکستان تصویب گردید. تاجیکستان با روسیه و چین و قزاقستان نیز شریک استراتژی است.

 ضمناً، در زمان سرد بودن روابط، تاجیکستان با ازبکستان کمترین روابط اقتصادی‌را داشت. در سال 2015 میزان گردش کالا میان دو کشور در کل 12 میلیون دلار بود. در سال 2017 داد و ستد محصولات میان تاجیکستان و ازبکستان به بیش از 240 میلیون دلار رسید. در سال 2018 گردش کالا میان این دو کشور نسبت به سال 2017 بیش از 50 درصد افزایش یافت.

-->

Шарҳ

Аввалин шуда шарҳи худро гузоред!

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован.