Рӯзнома зиёд, "Тоҷикистон" яктост!

عبدالله رهنما: حمله به دیدبانگاه عمل ساده نیست

عبدالله رهنما، مشاور مرکز تحقیقات استراتژی وابسته به پریزدنت تاجیکستان حمله شب 6 نوامبر به دیدبانگاه“عشق‌‌آباد”را حادثه ساده نمی‌شمارد.

 او هر یک شهروند تاجیکستان را هشدار داد که در خطر قرار دارد و تأکید نمود که چنین گروهکها از مراکز بانفوذ جهانی اداره می‌شوند.

 او در صفحه فیسبوک می‌نویسد، “اگر حالا به 20 نفر آنان عبور مرز دست داده باشد، آن سوی مرز هزاران دیگر تمرین­دیده و صف کشیده‌اند و بدتر از این، این نیروی سیاه در مقابل دولت و دولتداری ما از مراکز بانفوذ جهانی و منطقوی اداره و سمت داده می‌شود ”.

 رهنما می‌گوید، چنین گروهک­ها در علی‌حدگی در برابر نیروی دولت تاجیکستان هیجند، اما توان و تجربه پشتیبانان آنان بسی بزرگتر از آنند و خود تروریسم یک سیاست کلان قدرت­های جهانی و یک برنامه وسیع فرامنطقه‌ایست.

 مشاور مرکز تحقیقات استراتژی وابسته به پریزدنت تاجیکستان این حمله­را پیام آشکار و جدی برای هر شهروند تاجیکستان می‌حسابد و می‌گوید، “تو، خانواده‌ات، پدر و مادرت، خانه‌ات، دیهه‌ات، شهرت، وطنت، ملتت، دولتت، آزادیت، استقلالت، زبانت، فرهنگت، تمدنت در خطر است! ”. عبدالله رهنما می‌گوید، حمله پیام“بدخواهان وطن و ملت ما”است، که“هنوز با هستی ملی، استقلال دولتی و زندگی آزاد ما آشتی نکرده‌اند، هنوز در پی نقشه‌های ناپاک خودند و با این هدف یکی را در شرق پیش انداخته‌اند و دیگری را در غرب ”.

رهنما از مردم کشور دععوت کرده است که“در چنین ساعت حساس همه ما، ناوابسته از سن و سال، کسب و کار و موقع سیاسی و اجتماعی باید در اطراف وطن، دولت، آرمان­های ملی و محافظان جان برکف آن متحد باشیم ”.

 کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرده است  حمله مذکوررا گروه تروریستی داعش انجام داده که 3 نوامبر مرز تاجیکستان و افغانستان را عبور کرده، به هدف به دست آوردن سلاح به دیدبانگاه مرزی حمله ناکام انجام داده است.

Акс, видео, хабарҳои ҷолибро фиристед: Viber, Whatsapp, IMO, Telegram +992 93-111-08-61


Шарҳ

Аввалин шуда шарҳи худро гузоред!

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован.