Рӯзнома зиёд, "Тоҷикистон" яктост!

Featured Video Play Icon

مرا پزشکان به مرض ایدز مبتلا کردند — ویدیو

اکثر بیماران مبتلای ایدز جلوی مردم از بیماری خود حرف نمی‌زنند و نزد مردم از افشا کردن این سر ترس دارند. به گفته نظیره نفری طی 6 سال به این ویروس گرفتار است می‌گوید: “مردم ما اگر بفهمند که نفری به ایدز مبتلا شده است، زود از او دوری می‌جویند و فاحشه‌اش می‌خوانند ”.

 نظیره زن 47 ساله طی 6 سال است که از بیماری مذکور رنج می‌برد. به گفته نظیره این بیماری در فدراسیون روسیه بر اثر یک عملیات جراحی به او وارد شده است. ولی به همه مشکلات نگاه نکرده، تا حال با بیماری ایدز مبارزه می‌کند. ما صحبت رو به روی خودرا با این زن در شکل فشرده منظور شما می‌گردانیم:

 -چگونه شما به این بیماری مبتلا شدید؟

— من اولها دانار بودم. همه‌ساله از تشخیص گذشته خون تحویل می‌دادم. ولی بعدتر زندگی وزنین مجبور کرد که به مهاجرت کاری بروم. در این چند سال دور از وطن، دیگر امکانیت تحولی خون نداشتم. بعدتر خود بخود وضع سلامتیم بد شده، خیلی لاغر شدم.

 به وطن برگشتم، خواستم دوباره مثل قبل خون تحویل بدهم. بعد از تشخیص گذشتن پزشک مرا به نزدش خواند و گفت:”شما دیگر نمی‌توانید دانار شوید. در خون شما ویروس ایدز معین کرده شد. حدود یک سال است که شما مبتلای این بیماری هستید ”.

 هیچ باوریم نمی‌آمد، آخر من زن بد و بیراهه نبودم و نیستم و هیچ گاه به چنین کار زشت دست نزده‌ام. بعداً فکر کرده به خلاصه‌ای آمدم که زمانی در روسیه بودنم با سبب‌های گوناگون بیمار شده، از خون‌روی زیاد به بیمارخانه افتادم. پزشکان به من خون گذرانده بودند. آنها مرا مبتلای این بیماری کرده‌اند.

 -طول چند سال می‌شود که مبتلای این بیماریید؟

 -حدود هفت سال.

 -آیا خانواده شما از این قضیه اطلاع دارند؟

 -نه همه‌شان خبر دارند. اولها تنها مادرم و خواهر بزرگم اطلاع داشتند. بعدتر فرزندانم نیز اطلاع پیدا کردند. ولی پدرم و برادرانم تا هنوز اطلاع ندارند. 

 -بعد از آگهی پیدا کردن مناسبت شان نسبت به شما چگونه شد؟

 -مناسبت شان تماماً دیگر شد. از من دوری می‌جستند.

  — شوهر دارید؟

 -شوهر داشتم. ولی چند سال قبل ما با شوهرم از هم جدا شدیم.

 — چند فرزند دارید؟

 — دو فرزند، یک پسر و یک دختر. 

 -حالا خودتان را چگونه حس می‌کنید؟

 — در حال حاضر احوالم خوب است. من هر وقت به پزشکان مراجعه می‌کنم. داروهایم را بموقع مصرف می‌کنم. این داروها ویروسهارا از زیادشوی در خون باز می‌دارند.

-->

Шарҳ

Аввалин шуда шарҳи худро гузоред!

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован.