• Администратор
  • 17.05.2019
  • 0

امامعلی رحمان: تاجیکستان دهشت‌های تروریسم‌را پس سر کرده است

در سال‌های اول استقلال دولتی تاجیکستان با ظهورات دهشت‌آور تروریسم و افراط‌گرايي رو به رو شده، این امر باعث تلفات زیاد جانی و خسارات بزرگ اقتصادی شده است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان که روز 17 می در کنفرانس بین‌المللی «همکاری بین‌المللی و منطقوی در مبارزه با تروریسم و منابع مبلغ‌گذاری آن، از جمله انتقال مواد مخدر و جنایت‌کاری» سخنرانی می‌کرد، در این زمینه به عواقب جنگ داخلی در این کشور در دهه 1990 اشاره‌ کرد.

او افزود: “در نتیجه جنگ تحمیلی داخلی بیش از 150 هزار نفر ساکنان کشور به هلاکت رسیده، حدود یک میلیون نفر بی‌خانه و فراری شدند، 55 هزار کودک یتیم مانده، تا 30 هزار خانه مسکونی سوخت و صدها کارخانه و کارگاهها کاملاً خراب گردیدند. خسارات عمومی بر اثر جنگ شهروندی مبلغ بیش از 10 میلیارد دلار آمریکایی‌ بوده است”.

پریزدنت تأکید کرد که از طریق سعی و تلاش‌های اهل جامعه تاجیکستان و مکالمه وسیع ملی وحدت ملی و ثبات جامعه برقرار شد و خطر در جامعه کشور پهن شدن تروریسم و افراط‌گرايي خشونت‌آمیز برطرف گردید.

همزمان، در سال‌های اخیر صدها تن از جوانان تاجیکستانی، از جمله، خانواده‌های آنها در جنگ‌های عراق و سوریه شرکت کرده و برخی از آنها در این نبردها کُشته شدند.

زیاده از 300 نفر شهروندان تاجیکستان که جهت پیوستن به گروه‌های جنگجویان تروریستی و افراطگرا، بخصوص “دولت اسلامی”، به منطقه‌های “درگیر” خاور میانه‌ رفته بودند، به وطن برگردانده شدند.

از جمله، در آخر ماه آوریل سال روان با سعی و تلاش‌های حکومت تاجیکستان 84 نفر کودکان و نابالغان که همراه با والدین خود به عراق رفته، در آنجا بی پرستار و سرابان مانده بودند، به دوشنبه بازگشتند.

امامعلی رحمان از استفاده “معیارهای دوگانه” در موقع‌گیری نسبت به سازمان و گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا انتقاد کرده و گفت، از این گونه موقع‌گیری باید دست کشیده شود. یعنی تروریست‌را به خودی و بیگانه، اصلاحات‌خواه و تندگرا و نیک و بد جدا نمودن ممکن نیست.

پریزدنت تاجیکستان با اشاره‌ به اعمال تروریستی و افراط‌گرایی وقت‌های آخر، از جمله در افغانستان، نیوزیلند و سریلانکو گفت “این اعمال روشن نشان دادند که تروریستان و افراط‌گرایان وطن و ملت، دین و مذهب ندارند”.

Поделиться новостью с друзьями:


نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

App Banner