روزنامه زید "تاجیکستان" یکتست!

بررسی وضع حقوق بشر در تاجیکستان

در همایش 126 کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس رعایت حقوق‌های سیاسی و مدنی مردم تاجیکستان بررسی گردید و جریان بررسی به طور مستقیم توسط رادیو آزادی پخش شد.

یوسف رحمان، دادستان کل تاجیکستان ضمن سخنرانی در همایش کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد تأکید کرد که حکومت همیشه برای اجرای تعهدات بین‌المللی‌اش برای رعایت حقوق انسان توجه خاصه دارد. از جمله، قانونها به هر نفر حقوق می‌دهد، پیرو هرگونه دین باشد و یا به دینی اعتقاد نداشته باشد. او گفت، در تاجیکستان بیشتر از 4 هزار اتحادیه‌های دینی و بیشتر از 70 سازمان دینی ثبت نام شده اند. وی در مورد اجباراً تراشیدن ریش مردها و گرفتن حجاب از سر زنان در تاجیکستان گفت، “در تاجیکستان هیچ کسی‌را اجبار نکرده‌اند که ریشش‌را بتراشد و یا ریش نگزارد و گزارشها در باره از سر زنان کشیدن حجاب اساس و پایه ندارد”.

 یوسف رحمان در باره مبارزه علیه شکنجه صحبت کرد و گفت که همه حقوق متهمان هنگام بازپرسی رعایت می‌شود و کسی حق ندارد، با متهم بدرفتاری کند. وی وجود مشکلات در فعالیت احزاب سیاسی‌را رد کرد و گفت، حزب نهضت اسلامی‌را برای آن بستند که در آشوب نافرجام به رهبری عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزیر دفاع نقش داشت. دادستان کل اطلاع داد که در تاجیکستان سمت مبارزه با افراط‌گرايي و تروریسم دو طرح قانون در این زمینه تهیه می‌شود.

در همین حال، مسئولان کمیته حقوق بشر سازمان ملل حکومت تاجیکستان‌را در سرکوبی مخالفان دولت، محدود ساختن آزادی بیان و حقوق‌های دینی متهم کردند. فاتن پزرتیس، عضو کمیته گفت که حکومت تاجیکستان نه همه بندهای عهدنامه بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی‌را رعایت می‌کند. او زندانی کردن زید سعیداف‌را یادآور شد و گفت که حکومت تاجیکستان درخواست‌های سازمان ملل در باره اورا بدون ‌پاسخ گذاشته است.

زید سعیداف سال 2013، بعد اعلام در باره تأسیس حزب سیاسی «تاجیکستان نو» بازداشت شد. اورا هنگام بازگشت از فرانسه روز 19 می در فرودگاه بین‌المللی دوشنبه بازداشت کردند. و در ماه دسامبر سال 2013 با اتهام سوءاستفاده از مقام، بسیارزنی، ریشوه‌خاری و تجاوز به ناموس، به 26 سال زندان محکوم کردند.

مرسیه کرن، نماینده کمیته حقوق بشر سازمان ملل از کنده گفت، فساد و ریشوه‌خاری به اعتراف خود مقامات رسمی در تاجیکستان عمیق ریشه دوانیده است و به امنیت ملی کشور تهدید می‌کند. وی همچنین خواست که دایر به جزا گرفتن آنهایی آمار رسمی پیشنهاد کنند که برای تبعیض در زمینه نژادی، جنسی و دیگر انگیزه‌ها متهم شده‌اند. مرک کرن از آن اظهار نگرانی کرد که در تاجیکستان تبعیض هم‌جنس‌گرایان زیاد است و گفت که «آنها گزارش می‌گیرند که این اقلیت‌های جنسی‌را آزار می‌دهند، با آنها بدرفتاری می‌کنند.» او گفت که می‌خواهند مقامات پاسخ بدهند که برای مانع شدن به تبعیض اقلیت‌های جنسی چه کار انجام خواهند داد. نمایندگان کمیته حقوق بشر موضوع مرگ و میر زندانیان و سربازان تاجیک‌را مطرح کرده و گفتند، گزارش گرفته است که 19 سرباز تاجیک در چند سال گذشته در ارتش فوت کرده‌اند. در همایش مسئله‌های آشوب‌های مرگبار در زندان‌های خجند و وحدت، مسدود کردن سایت‌ها و اینترنت و خدمات مابیلی مطرح شده و از هیئت تاجیکستان تقاضا شد که این مسائل‌را شرح بدهد. تأکید شد،  مقامات با بهانه تروریسم و افراطگرايي مخالفان‌را سرکوب کرده، آزادی بیان و حقوق‌های دیگر بنیادی‌را محدود می‌کند. یوسف رحمان در باره مسدود کردن سایت‌های خبری و یا محروم کردن مردم از دسترسی به آنها پاسخ کوتاهی داد و گفت، اگر چنین کاری شده باشد، پس بر اساس قانون بوده است و به عهدهای بین‌المللی تاجیکستان مخالفت نمی‌کند.

همه نظرات

There is 1 comment for this article
 1. میترا 03.07.2019 16:39

  ازادي راډیو یا یا رادیو آزادی یا رادیو فردا (بهمراه صدای آمریکا) جز رسانه های نزدیک به CIA هستن و کارشان ایجاد پروپاگاندا است. متوجه شدن در بخش تاجیکی رادیو آزادی بشدن تروریسم فرهنگی انجام میدهد.

  چرا تاجیکها در امور دفاع سایبری و پاسداری از سلامت اخلاقی و عقیدتی کاری نمیکنند؟
  من تاجیکی و روسی را یاد گرفتم چون علاقه به تاجیکستان دارم و میخوام بیشتر بدانم
  متوجه شدم تاجیکها همواره تحت بم باران اطلاعات توسط روس ها و امریکایی ها بودن.

  درک نمیکنم چرا تاجیکها از روسها و امریکایی ها میترسن و چرا هیچ مخالفتی با RT و رادیو آزادی نمیکنن؟

  در وب تاجیکی خیلی ضعف میبینم خبری از دفاع سایبری و استقلال نیست
  یک عده یا شیفته روسیه هستن و یا شیفته آمریکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.