روزنامه زید "تاجیکستان" یکتست!

چرخه دوم نیروگاه برق آبی راغون مورد بهره‌برداری قرار گرفت

9 سپتامبر امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در طی مراسم مطنطن با حضور بیش از 10 هزار نفر ساختمانچیان نیروگاه و مهمانان داخلی و خارجی با “بسم‌الله الرحمن الرحیم”با پخش دگمه رسماً چرخه دوم نیروگاه راغون‌را فعال کرد.

  چرخه اول نیروگاه راغون روز 16 نوامبر سال 2018 طی مراسم باشکوه به کار درآمده بود.

 طبق اطلاع رسمی چرخه اول نیروگاه «راغون» در شش ماه اول سال جاری به میزان 210،5 میلیون کیلووت ساعت نیروی برق تولید کرده است.

“راغون” از طرح پُرخرج‌ترین در تاجیکستان است. سالی میلیونها سامانی برای آن مصرف می‌شود. منبع مخارج از بوجه دولت و پلیست که در آغاز ساختمان از مردم در عوض سهمیه‌ها جمع کرده‌اند و اوراباندهایی که به مبلغ پنجصد میلیون دلار به شرکت‌های خارجی فروخته شد.

 حکومت تاجیکستان برای ادامه‌ ساختمان نیروگاه برق آبی راغون در تاریخ 1 جولای سال 2016 با شرکت ایتالیایی “سلین امپریجیلا سپا” (salini impregilo spa)  توافقنامه امضا کرد. مقامات تاجیکستان می‌گویند، مبلغ عمومی این تواق 3،9 میلیارد دلاررا تشکیل می‌دهد. تنها مبلغ ساختمان سد اصلی نیروگاه به 1 میلیارد و 950 میلیون دلار حساب شده است.

  نیروگاه راغون از 6 چرخه عبارت است و در صورت تکمیل آن سالانه تا 17 میلیارد کیلووات ساعت نیروی برق تولید خواهد کرد که به قول مقامات، نه تنها برای استفاده در داخل کشور، بلکه برای مناطق افغانستان و پاکستان هم کافی خواهد بود. سربند آب‌انبار راغون با 335 متر بلندی بزرگترین جهان به حساب می‌رود.

 لایحه نیروگاه راغون هنوز از زمان شوروی  تهیه و کارهای ساختمانی در آن زمان آغاز شده بود. اما به دلیل جنگ شهروندی، نداشتن پول و هم مخالفت کشورهای پایان‌آب آسیای مرکزی حکومت تاجیکستان نتوانست آن‌را تکمیل بکند و تنها سال 2016 به ساختمان اصلی آن آغاز کرد.

همه نظرات

be the first to comment on this article

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.